Slobodna Lika - Regionalni Portal Ličko Senjske županije - Gospić, Ogulin, Senj



PRIČE BISTRE KAO GACKA: Kap po kap i Gacka dolina turistički raj

25.03.2010 21:07:12
Neću se smiriti dok godišnje u dolini ne vidim 100 tisuća turista, rekao je za portal Slobodnalika Mario Barković, gradonačelnik Otočca, nakon nastavka Projekta Svaka kap je važna – Rijeka Gacka jedan je od najvažniji ekološko – turistickih akcija u Gackoj dolini sa već konkretnim učincima koji bi trebali u budućnosti donesti turistički preporod lijepoj dolini. 

Projekt su 2007. godine pokrenuli Coca-Cola u Hrvatskoj i Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) u suradnji s lokalnom zajednicom. Projekt je usmjeren na zaštitu vodnog bogatstva sliva Gacke, podizanje svijesti o važnosti i zaštiti pitke vode te promicanje očuvanja voda u Hrvatskoj. Jedan je od ciljeva projekta i unaprijediti razvoj održivog turizma u regiji koja svoju ponudu zasniva na brojnim očuvanim prirodnim bogatstvima.

Rijeka Gacka i cijela regija izabrani su za projekt zato što su dio sustava koji napaja hrvatsku obalu i dio otoka, kao i zbog čistoće vode, potencijala za razvoj kontinentalnog eko-turizma te bogatstva kulturne baštine i prirodnih ljepota.

Projekt želi pridonijeti razvoju održivih turističkih djelatnosti i poboljšavanju ponude i usluga lokalnih poduzetnika u području ruralnog i pustolovnog turizma te surađuje s lokalnom zajednicom u zaštiti vodnih i okolnih područja rijeke Gacke.

Kako bi Gacka postala prepoznatljiva kao lokacija koja turistima, uz jedinstveno iskustvo očuvane prirode, pruža i visokokvalitetnu ponudu različitih sadržaja, u sklopu projekta održano je više interaktivnih radionica za edukaciju lokalnih poduzetnika u ugostiteljstvu i turizmu.

Organizirano je čišćenje lokaliteta uz rijeku, a postavljeni su i edukativni paneli na lokacijama u blizini rijeke.

Izrađene su turističke mape i biciklističke karte kraja te su otvoreni punktovi za iznajmljivanje bicikala.

Planira se i izgradnja posebnog sportsko-rekreativnog parka na samoj obali rijeke.

Gacka je tradicionalno omiljena destinacija brojnih ribiča pa je za sve ljubitelje ribolova izrađena posebna brošura o ribolovu na rijeci, a u pripremi su i punktovi za iznajmljivanje opreme za ribolov. S ciljem podizanja svijesti o važnosti pitke vode izdan je i dvojezični „Vodič za dobro upravljanje vodom“ koji građane informira o problemu i važnosti pitke vode.

Organizirani su i posjeti učenika iz okolnih gradova u županiji kojima je Gacka glavni izvor pitke vode.

Jedan od dugoročnih ciljeva projekta je i izgradnja Centra za vode na Gacki koji će biti glavni izvor informacija lokalnom stanovništvu, građanima Hrvatske i turistima o hrvatskim rijekama, pitkoj vodi i moru.

MULTIMEDIJALNI CENTAR – TU POČINJE CIJELA PRIČA O GACKI I PASTRVI

Multimedijalni centar otvoren je u povodu Svjetskog dana voda i kao jedna od brojnih aktivnosti projekta „Svaka kap je važna – rijeka Gacka“.

Multimedijalni centar dio je Hrvatskog centra za autohtone ribe i rakove krških voda smještenog u Otočcu.

Hrvatski centar za autohtone vrste riba i rakova krških voda jedinstven je referentni centar u Europi, a njegov cilj i misija je nekomercijalni uzgoj visokokvalitetne potočne pastrve namijenjene poribljavanju rijeke Gacke.

Cilj je multimedijalnog centra stvoriti središnje mjesto okupljanja svih zainteresiranih za očuvanje i zaštitu voda, kao i organizacije raznih znanstvenih skupova, edukativnih radionica te razmjene mišljenja među stručnjacima.

Nakon otvorenja multimedijalnog centra slijede „Dani otvorenih vrata“ tijekom kojih će Centar obrazovnim i znanstvenim institucijama, turistima i lokalnoj zajednici predstaviti svoje aktivnosti kroz različite multimedijalne sadržaje i prezentacije.

www.slobodnalika.com

FOTO: GORAN SEKULA





www.slobodnalika.com

Zadnji komentari
  • 28.03.2010. 21:30
    BAR ČEŠ TI ŽIVJETI VJEČNO., KAD TI COCA COLA ISPIJE I PRODA SVU VODU U ŽEDNU AFRIKU. BAŠ DA VIDIM TE TURISTE NJIH 100 000 . GODIŠNJE ŠTA ČE GLEDATI VALJDA KANJON DREVNE G A C K E !!!! ELDORADO ZA COCA COLU
  • 26.03.2010. 11:26
    Coca Cola se uvlači gradu Otočcu kako bi dobila koncesiju za vodu....pa tko to ne vidi. Nema toga tko će kome nešto dati a da za to ne primi nagradu ili posao......
  • Pogledaj sve komentare...

Povezani sadržaji...

Pretraži slobodnalika.com Pošalji prijatelju